понеділок, 27 жовтня 2014 р.

Чому буває день і ніч


Здавна люди, спостерігаючи за Сонцем, помітили, що вранці воно сходить з-за лінії горизонту, опівдні піднімається найвище, а ввечері заходить за лінію горизонту. Вони вва­жали, що Сонце рухається навколо Землі, тому буває день і ніч. Але це не так.
Наша Земля обертається навколо своєї осі. Вісь — уявна лінія, що проходить через центр Землі та Північний і Пів­денний полюси.
Земля обертається з заходу на схід, назустріч Сонцю.
Обертання Землі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. Бік земної кулі, повернутий до Сонця, освітлюється його промінням. На цьому боці — день. Протилежний бік не освітлюється Сонцем, і в цей час на ньому ніч.

Один повний оберт навколо осі Земля робить за 24 год. Цей час називається добою.

Як поверхня Землі нагрівається сонячним промінням.

Кількість сонячного тепла, яке отримує поверхня Землі, від екватора до полюсів поступово зменшується. Земну поверхню між екватором і полюсами умовно поділяють на частини. їх називають тепловими поясами Землі. У кожній півкулі — три теплові пояси: жаркий (тропічний) біля екватора, помірний і холодний біля полюса.
З обох сторін екватора у жаркому поясі Землі сонячні промені падають майже увесь час прямовисно. Ця частина поверхні Землі отримує багато тепла. Там цілий рік жарко і не буває зими. Замість зими і літа розрізняють сухий період року, коли випадає дуже мало опадів, і дощовий — період злив.
На поверхні помірного поясу обох півкуль промені падають по-різному, залежно від пори року: взимку — косо, влітку — пряміше. Тому взимку — холодно, а влітку — тепло. Між цими порами року є ще прохо­лодні весна й осінь.

Полюси Землі і поверхня навколо Північного і Південного полюсів ніколи не бувають повністю повер­нутими до Сонця. На них падають тільки косі промені, які дають мало тепла і погано нагрівають землю. 

Чому змінюються пори року.

Рух Землі навколо Сонця спричиняє зміну пір року. Як це відбувається?Уявна вісь завжди нахилена в одну сторону, як на малюнку. Через це під час руху навколо Сонця Земля повертається до нього більше або північною півкулею, або південною. Тому півкулі освітлюються і нагріва­ються по-різному. Коли до Сонця повністю повернута північна півкуля Землі, на ній панує літо. Адже сонячні промені дають більше світла й тепла. В цей час південна півкуля відвернута від Сонця. Вона отримує мало світла і тепла. Там — зима. Земля весь час рухається. Поступово вона починає відвертатися від Сонця північною півкулею, а поверта­тися до нього південною. У північній півкулі холод­нішає — настає осінь. У південній півкулі теплішає — приходить весна. Але Земля не зупиняється. Вона повністю відверта­ється північною півкулею від Сонця. У північній півкулі після осені настає зима. А в цей час у південній півкулі, яка повністю повертається до Сонця, весну змінює літо. Продовжуючи свій рух по орбіті, наша планета знову починає повертатися до Сонця північною півкулею і відвертатися від нього південною. У пів­нічній півкулі після холодної зими настає весна, а потім — літо. В південну півкулю після жаркого літа приходить осінь, яку поступово змінює зима.

Що таке рік.

Земля рухається навколо Сонця по  орбіті. Повний оберт навколо Сонця вона робить за 365 днів 5 годин 48 хвилин і 46 секунд. Цей час називають роком. Його округляють. Тому в календарі протягом трьох років записують по 365 днів. На четвертий рік 5 годин з хвилинами і секундами кожного з чотирьох років додають, виходить ще одна доба. Такий рік називається високосним і має 366 днів. У високосному році лютий має не 28, а 29 днів.

Земля – планета Сонячної системи

Земля має форму кулі. Вперше це довели іспанські мореплавці ще 500 років тому. За 3 роки важкого і небезпечного плавання експедиція під командуванням Магеллана обігнула Землю і повернулася до рідних берегів.
Діаметр Землі 12 тис. 756 км. Маса Землі у 330 тисяч разів менша за масу Сонця.
Учені вивчають Землю та інші космічні тіла за допомогою потужних телескопів, штучних супутників, міжпланетних космічних станцій.
Першим космонавтом у світі був Юрій Гагарін, а першим українським космонавтом став Леонід Каденюк.

Місяць — природний супутник Землі. На зоряному небі Місяць здається нам за розміром таким самим, як Сонце. Але це тільки здається, бо він майже у 400 разів ближчий до Землі. Космічний корабель долає цю відстань за три доби.